Pomoc - pytania i odpowiedzi

Kiedy i jak pracujemy?

Jesteśmy grupą kilku osób które postanowiły pomóc tym którzy tego potrzebują. Nie pobieramy za to żadnego wynagrodzenia, nie mamy wypasionych sań a Rudolf sam sobie musi zapewnić zapasy na zimę ;) Akcja Listy do Mikołaja ma na celu powiązanie Darczyńcy i osoby piszącej list.

Adres, numer telefonu?

Nie podajemy swoich numerów telefonów ani tym bardziej adresów. Wszyscy mamy swoje codzienne obowiązki po za Listami do Mikołaja, rodziny, dzieci, pracę - nie jesteśmy w stanie pracować na rzecz strony 24h. Robimy to w wolnym czasie pomiędzy wieloma innymi zajęciami.

Kiedy będzie opublikowany mój list?

Jak tylko go przeczytamy :) Najczęściej zajmuje nam to od kilku godzin do kilku dni w zależności od naszych możliwości czasowych oraz ilości nadesłanych listów. Staramy się to robić jak najszybciej.

Czy mam Darczyńcę?

To pytanie które powtarza się najczęściej. Nasza strona jest co roku poprawiana tak aby korzystanie z niej było coraz bardziej wygodne i intuicyjne - wszystkie informacje o tym jaki jest status listu, czy ma przypisanego Darczyńcę znajdują się w zakładce "Moje konto" > "Listy" > "Wysłane listy" wraz z dodatkowym opisem każdego ze statusów znajdującym się pod spodem.

Kiedy wyślecie prezent?

Obawiam się, że nigdy. Dlaczego? Bo my nie wysyłamy prezentów tylko Darczyńcy. To oni decydują o realizacji listu w tym również terminie jego wysyłki. Nie zbieramy obecnie informacji o paczkach dlatego nie jesteśmy w stanie Wam odpowiedzieć na takie pytanie.

Czemu tak długo nie odpisujecie?

Główna przyczyna jest opisana w punkcie Adres, numer telefonu?. Nie mamy biura, nie mamy godzin pracy, robimy to wszystko w czasie wolnym. Najpierw musimy zająć się codziennymi sprawami takimi jak praca, dzieci a dopiero później mamy chwilę żeby z Wami porozmawiać czy odpisać na wiadomości. Poganianie nas hasłami "halooooo??" czy "no i cooooo?" zupełnie nam w tym nie pomaga i tym samym jest też powodem dla którego nie podajemy żadnego numeru telefonu do siebie.

Czy za prezenty trzeba płacić?

Nie. Paczki są wysyłane przez indywidualnych Darczyńców. Nie mamy wpływu na to kiedy zostaną wysłane czy jaka będzie ich zawartość.

Dlaczego mój list został usunięty?

Najczęstszą przyczyną jest naruszenie zasad regulaminu np. kilka listów od tej samej rodziny, prośba o drogie rzeczy (tj laptopy, tablety). Zdarzają się również prośby w które po prostu trudno nam uwierzyć jak chociażby markowe słuchawki dla rocznego dziecka czy komputer gamingowy "do nauki" ;)

Czy można edytować list?

Nie. Działa to tak samo jak list pisany odręcznie. Jeżeli go napiszecie, włożycie do koperty a następnie wrzucicie do skrzynki to nie ma możliwości wyciągnięcia go i dopisania kilku słów czy zmiany treści.

Gdzie wysłać dokumenty/zaświadczenia?

Nie do nas. Nie zbieramy takich informacji od osób piszących listy ponieważ nie jesteśmy Szlachetną Paczką, MOPS-em czy inną instytucją nastawioną na gromadzenie zbędnej makulatury.

Jak weryfikujecie listy?

Tak jak każdy dobry iluzjonista nie możemy zdradzić swoich sekretów. Mamy na to sprawdzone metody oraz dość obszerną bazę danych z których na codzień korzystamy. Nie jeździmy osobiście do rodzin, nie weryfikujemy ich dokumentacji medycznej/finansowej czy jakiejkolwiek innej.

Poszukajcie mi listu!

Jest to jedna z częstych próśb od Darczyńców. Robimy to bardzo niechętnie ponieważ list który wybieracie ma dla Was osobiste znaczenie, trudno nam jest wczuć się w czyjeś emocje, chęć zaangażowania czy subiektywną ocenę tego że jest to osoba potrzebująca.

Dostałem/am same stare rzeczy!

Zdarzają się incydenty gdzie otrzymujemy takie wiadomości od osób które otrzymały paczkę a Darczyńca zwyczajnie wyciągnął z szafy to co było mu niepotrzebne, wrzucił do kartonu i wysłał. Szanujmy się! Jeżeli wysyłacie rzeczy używane to przynajmniej sprawdźcie czy są czyste, nie podarte. Zastanówcie się czy dali byście tą rzecz własnemu dziecku. Co roku zdarzają się zarówno drobne incydenty jak np. niekompletna zabawka do bardziej ekstremalnych jak używana bielizna z ewidetnymi śladami wpadki jej poprzednika. Zwracajcie uwagę na to co wysyłacie tak aby prezent sprawił radość a nie rozczarowanie.

Inne pytania...

Na wszystkie Wasze pytania staramy się reagować najszybciej jak to możliwe ale jeżeli potrzebujecie się z nami skontaktować możecie to zrobić za pośrednictwem formularza kontaktowego lub mailowo na adres:

  • biuro@listydomikolaja.org
  • admin@listydomikolaja.org - tylko tematy techniczne dotyczące strony WWW
oraz na naszym profilu Facebook